Ponad 450 adwokatów wyraziło chęć podjęcia się obrony w sprawach związanych z ewentualnym zakłóceniem porządku wywołanym przez kibiców podczas Euro 2012. Największym wsparciem służyć będą adwokaci z miast, w których będą odbywać się mecze piłkarskie: w Warszawie będzie ich 100, w Poznaniu 72, we Wrocławiu 60, a w Gdańsku 40. Również w miastach, w których wyznaczono strefy kibica na dyżury zgłosili się adwokaci (m.in. w Bydgoszczy, Łodzi, Rzeszowie, Płocku, Kielcach i Zielonej Górze). Listy z nazwiskami adwokatów, danymi kontaktowymi oraz informacją o znajomości języków obcych zostały przekazane do sądów, prokuratur, policji oraz konsulatów. W Poznaniu adwokaci będą pełnić dyżury w sądach, a nie jak wcześniej planowano na terenie stadionów. W trakcie meczów dwóch adwokatów będzie do dyspozycji sądu rejonowego w mieście Poznaniu, a w weekendy po 3 adwokatów na każdy sąd rejonowy. W pozostałe dni adwokaci będą dyżurować pod telefonami.
Warszawska Rada Adwokacka 28 maja przeprowadziła specjalne szkolenia, na których adwokaci przypomnieli sobie przepisy dotyczące postępowania z osobami, który popełniły czyny karalne podczas udziału w imprezach masowych, przepisy z postępowania przyspieszonego, ale też regulacje typu gdzie się zaczyna a gdzie kończy płyta boiska.
Pomoc adwokatów oparta będzie na zasadach wprowadzonych kilka lat temu tzw. sądów 24-godzinnych, w związku z czym adwokaci mają opanowaną praktykę w udzielaniu pomocy prawnej w trybie przyspieszonym.
Sprawdź także
USA: zwrot w prawo
Donald Trump został 47 prezydentem Stanów Zjednoczonych. Biali bez wyższego wykształcenia nadal stanowią podstawową bazę …