Najnowsze informacje

Fikcyjne faktury VAT

Inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu przeprowadzili kontrolę w zakresie podatków dochodowego i VAT firmy „Norbert Remlein”. W toku kontroli zakwestionowano szereg faktur, dotyczących transakcji zakupu usług i towarów, które w rzeczywistości nie zostały dokonane.

Wystawiane faktury VAT opiewające nierzadko na kilka, kilkanaście tysięcy złotych, miały być dowodem zaistnienia określonego zdarzenia gospodarczego, które w rzeczywistości nie miało miejsca. Faktury pochodziły od osób, które zajmowały się zakładaniem firm dla celów fikcyjnej działalności gospodarczej i wystawianiem faktur.
Założyciele fikcyjnych firm, jedynie podpisywali wypełnione przez innych członków grupy faktury, lub godzili się na wystawienie faktur przez organizatorów przestępnego procederu. Jedną z firm, która skorzystała z nielegalnego generowania kosztów była firma „Norbert Remlein”.
W akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Rejonowego w Poznaniu Norbertowi R. zarzucono uszczuplenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 rok w kwocie 12.905 zł, za 2004 rok w kwocie 82.106 zł, podatku VAT w tych latach w kwocie 59.935 zł. Za przestępstwa z art. 56 § 2 kks Norbertowi R. grozi kara grzywny.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …