Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Konsultacje resortu z sędziami

Konsultacje resortu z sędziami

K. Kwiatkowski konsultuje zmiany w USP z sędziami oświadczył resort sprawiedliwości.

Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja ustawy ? Prawo o ustroju sądów powszechnych ? to temat, któremu poświęcone były konsultacje Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego ze środowiskiem sędziowskim ? czytamy w komunikacie prasowym. Przypomnijmy, że znaczna część sędziów, zwłaszcza Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia jest przeciwna proponowanym zmianom.
Minister Krzysztof Kwiatkowski spotkał się m.in. z sędziami z kilkudziesięciu sądów rejonowych w całej Polsce. Konsultacje będą kontynuowane w najbliższym czasie. – Tak jak niejednokrotnie deklarowałem jestem otwarty na rzeczowe i merytoryczne konsultacje ze środowiskiem sędziowskim ? oświadczył minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. ? W ostatnim czasie odbyłem wiele spotkań i wysłuchałem wielu głosów. Część z zasygnalizowanych przez sędziów uwag na pewno uwzględnimy w trakcie prac parlamentarnych nad projektem ? dodał.
Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy ? Prawo o ustroju sądów powszechnych przewiduje m.in. wprowadzenie ocen okresowych sędziów oraz wdrożenie menadżerskiego modelu zarządzania sądami. To nie wszystkie przewidziane projektem zmiany. Po wejściu w życie nowych regulacji m.in. nadzór administracyjny ministra sprawiedliwości nad działalnością sądów zostanie ograniczony na rzecz prezesów sądów apelacyjnych. Obecnie każdą ze spraw w dowolnym sądzie resort sprawiedliwości może skontrolować, np. w zakresie przewlekłości postępowania sądowego. Nowe regulacje przekazują tę kompetencję środowisku sędziowskiemu. Będzie ją wykonywał za ministra prezes sądu apelacyjnego.
W ostatnim czasie minister Krzysztof Kwiatkowski odbył następujące spotkania ze środowiskiem sędziowskim:
3 listopada 2010 r.: spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Lublinie, spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Puławach, spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej.
12 listopada 2010 r.: spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu Sądu Rejonowego w Słubicach Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich, Sądu Rejonowego w Sulęcinie. Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Zielonej Górze Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim Sądu Rejonowego w Nowej Soli Sądu Rejonowego w Świebodzinie, Sądu Rejonowego w Żarach, Sądu Rejonowego we Wschowie.
15 listopada 2010 r.: spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Pile, spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Na spotkaniu obecni byli także Prezesi: Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, Sądu Rejonowego w Żninie, Sądu Rejonowego w Mogilnie, Sądu Rejonowego w Nakle, Sądu Rejonowego w Szubinie, Sądu Rejonowego w Świeciu, Sądu Rejonowego w Tucholi. Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Toruniu oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Toruniu, Sądu Rejonowego w Brodnicy, Sądu Rejonowego w Golubiu-Dobrzyniu, Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie, Sądu Rejonowego w Grudziądzu.
18 listopada 2010 r.: Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Olsztynie, Sądu Rejonowego w Bartoszycach, Sądu Rejonowego w Ełku, Sądu Rejonowego w Giżycku, Sądu Rejonowego w Biskupcu, Sądu Rejonowego w Kętrzynie, Sądu Rejonowego w Lidzbarku, Sądu Rejonowego w Szczytnie, Sądu Rejonowego w Olecku, Sądu Rejonowego w Piszu, Sądu Rejonowego w Nidzicy, Sądu Rejonowego w Mrągowie Spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Ostródzie. Spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Iławie.
19 listopada 2010 r.: Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Gdańsku.
30 listopada 2010 r.: Spotkanie z sędziami Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz prezesami: Sądu Okręgowego i Rejonowego w Szczecinie, Sądu Rejonowego w Choszcznie, Sądu Rejonowego w Goleniowie, Sądu Rejonowego w Gryficach Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim Sądu Rejonowego w Łobzie Sądu Rejonowego w Myśliborzu Sądu Rejonowego w Stargardzie Szczecińskim, Sądu Rejonowego w Świnoujściu.
1 grudnia 2010 r.: Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Radomiu oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Radomiu, Sądu Rejonowego w Grójcu, Sądu Rejonowego w Przysusze, Sądu Rejonowego w Lipsku, Sądu Rejonowego w Kozienicach, Sądu Rejonowego w Szydłowcu, Sądu Rejonowego w Zwoleniu. Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Częstochowie oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Częstochowie, Sądu Rejonowego w Lublińcu, Sądu Rejonowego w Myszkowie, Sądu Rejonowego w Zawierciu.
2 grudnia 2010 r.: spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Skierniewicach; spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Sieradzu.
W najbliższym czasie konsultacje będą kontynuowane. Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości Projekt ustawy o zmianie ustawy ? Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw był przedmiotem konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych. W konsultacjach brali udział przedstawiciele środowiska sędziowskiego (m.in. Krajowej Rady Sądownictwa oraz stowarzyszenia ?Iustitia?). W efekcie tych konsultacji ustalono m.in. że ocena okresowa sędziów uzupełniona będzie – na etapie prac parlamentarnych nad projektem – o indywidualny plan rozwoju sędziego. 24 listopada 2010 r. projekt został przekazany do Sejmu.

Sprawdź także

Sędziowie dziękują RPO

Podziękowania dla Profesora Adama Bodnara – Rzecznika Praw Obywatelskich Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” wyraża wdzięczność …