Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Konsultacje resortu z sędziami

Konsultacje resortu z sędziami

K. Kwiatkowski konsultuje zmiany w USP z sędziami oświadczył resort sprawiedliwości.

Przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja ustawy ? Prawo o ustroju sądów powszechnych ? to temat, któremu poświęcone były konsultacje Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego ze środowiskiem sędziowskim ? czytamy w komunikacie prasowym. Przypomnijmy, że znaczna część sędziów, zwłaszcza Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia jest przeciwna proponowanym zmianom.
Minister Krzysztof Kwiatkowski spotkał się m.in. z sędziami z kilkudziesięciu sądów rejonowych w całej Polsce. Konsultacje będą kontynuowane w najbliższym czasie. – Tak jak niejednokrotnie deklarowałem jestem otwarty na rzeczowe i merytoryczne konsultacje ze środowiskiem sędziowskim ? oświadczył minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. ? W ostatnim czasie odbyłem wiele spotkań i wysłuchałem wielu głosów. Część z zasygnalizowanych przez sędziów uwag na pewno uwzględnimy w trakcie prac parlamentarnych nad projektem ? dodał.
Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy ? Prawo o ustroju sądów powszechnych przewiduje m.in. wprowadzenie ocen okresowych sędziów oraz wdrożenie menadżerskiego modelu zarządzania sądami. To nie wszystkie przewidziane projektem zmiany. Po wejściu w życie nowych regulacji m.in. nadzór administracyjny ministra sprawiedliwości nad działalnością sądów zostanie ograniczony na rzecz prezesów sądów apelacyjnych. Obecnie każdą ze spraw w dowolnym sądzie resort sprawiedliwości może skontrolować, np. w zakresie przewlekłości postępowania sądowego. Nowe regulacje przekazują tę kompetencję środowisku sędziowskiemu. Będzie ją wykonywał za ministra prezes sądu apelacyjnego.
W ostatnim czasie minister Krzysztof Kwiatkowski odbył następujące spotkania ze środowiskiem sędziowskim:
3 listopada 2010 r.: spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Lublinie, spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Puławach, spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej.
12 listopada 2010 r.: spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu Sądu Rejonowego w Słubicach Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich, Sądu Rejonowego w Sulęcinie. Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Zielonej Górze Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim Sądu Rejonowego w Nowej Soli Sądu Rejonowego w Świebodzinie, Sądu Rejonowego w Żarach, Sądu Rejonowego we Wschowie.
15 listopada 2010 r.: spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Pile, spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Na spotkaniu obecni byli także Prezesi: Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, Sądu Rejonowego w Żninie, Sądu Rejonowego w Mogilnie, Sądu Rejonowego w Nakle, Sądu Rejonowego w Szubinie, Sądu Rejonowego w Świeciu, Sądu Rejonowego w Tucholi. Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Toruniu oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Toruniu, Sądu Rejonowego w Brodnicy, Sądu Rejonowego w Golubiu-Dobrzyniu, Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie, Sądu Rejonowego w Grudziądzu.
18 listopada 2010 r.: Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Olsztynie, Sądu Rejonowego w Bartoszycach, Sądu Rejonowego w Ełku, Sądu Rejonowego w Giżycku, Sądu Rejonowego w Biskupcu, Sądu Rejonowego w Kętrzynie, Sądu Rejonowego w Lidzbarku, Sądu Rejonowego w Szczytnie, Sądu Rejonowego w Olecku, Sądu Rejonowego w Piszu, Sądu Rejonowego w Nidzicy, Sądu Rejonowego w Mrągowie Spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Ostródzie. Spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Iławie.
19 listopada 2010 r.: Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Gdańsku.
30 listopada 2010 r.: Spotkanie z sędziami Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz prezesami: Sądu Okręgowego i Rejonowego w Szczecinie, Sądu Rejonowego w Choszcznie, Sądu Rejonowego w Goleniowie, Sądu Rejonowego w Gryficach Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim Sądu Rejonowego w Łobzie Sądu Rejonowego w Myśliborzu Sądu Rejonowego w Stargardzie Szczecińskim, Sądu Rejonowego w Świnoujściu.
1 grudnia 2010 r.: Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Radomiu oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Radomiu, Sądu Rejonowego w Grójcu, Sądu Rejonowego w Przysusze, Sądu Rejonowego w Lipsku, Sądu Rejonowego w Kozienicach, Sądu Rejonowego w Szydłowcu, Sądu Rejonowego w Zwoleniu. Spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Częstochowie oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Częstochowie, Sądu Rejonowego w Lublińcu, Sądu Rejonowego w Myszkowie, Sądu Rejonowego w Zawierciu.
2 grudnia 2010 r.: spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Skierniewicach; spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Sieradzu.
W najbliższym czasie konsultacje będą kontynuowane. Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości Projekt ustawy o zmianie ustawy ? Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw był przedmiotem konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych. W konsultacjach brali udział przedstawiciele środowiska sędziowskiego (m.in. Krajowej Rady Sądownictwa oraz stowarzyszenia ?Iustitia?). W efekcie tych konsultacji ustalono m.in. że ocena okresowa sędziów uzupełniona będzie – na etapie prac parlamentarnych nad projektem – o indywidualny plan rozwoju sędziego. 24 listopada 2010 r. projekt został przekazany do Sejmu.

Sprawdź także

Blokada kont bankowych

Sprawa prokuratorskiej blokady środków na koncie bankowym. Wystąpienie RPO do MS Przepisy dotyczące blokady przez …