Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Najlepiej zdawali przyszli adwokaci

Najlepiej zdawali przyszli adwokaci

Zdawalność w sobotnich egzaminach na aplikacje: adwokacką i radcowską okazała się zbliżona do zeszłorocznej; w przypadku adwokackiej wyniosła 54 proc. zaś radcowskiej 46 proc. – poinformował w niedzielę resort sprawiedliwości na podstawie wstępnych wyników. Zdawalność na aplikację notarialną wyniosła 44 proc., zaś na aplikację komorniczą ok. 34 proc Pełne i ostateczne wyniki – jak zapowiada MS – powinny być znane do środy. W sobotę ponad 10 tys. osób przystąpiło do państwowych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Egzaminy odbyły się w 24 miastach w Polsce.
Spośród 10 tys. 108 osób, które zgłosiły się do tegorocznych egzaminów, najwięcej – 4 tys. 885 osób – zgłosiło się na aplikację radcowską. Na aplikację adwokacką zgłosiło się 3 tys. 845 kandydatów, notarialną – 820, zaś komorniczą 558. Jak poinformowała dyrektor departamentu zawodów prawniczych i dostępu do pomocy prawnej resortu sprawiedliwości Iwona Kujawa, nieoficjalne informacje o rezultatach egzaminów pochodzą z 24 spośród 29 komisji przeprowadzających egzaminy na aplikację adwokacką i 23 spośród 26 komisji zajmujących się aplikacją radcowską.
„Wyniki te zadowalają, one pozwalają samorządom prawniczym na zaplanowanie szkoleń. Są też sygnałem dla studentów, jaki poziom oczekiwań im się stawia, żeby w przyszłości rozpoczęli aplikację” – powiedziała Kujawa. Z kolei egzaminy na aplikację notarialną przeprowadzało sześć komisji, zaś komorniczą – siedem.
Według uzyskanych dotychczas informacji w przypadku egzaminu na aplikację notarialną zdało 350 osób, zaś komorniczą 181. „Zdawalność na aplikację komorniczą jest znacznie niższa niż w latach ubiegłych. Zmieniły się jednak przepisy dotyczące naboru na tę aplikację, bo m.in. uprzednio wystarczyło 90 punktów, aby zdać egzamin, a teraz trzeba było uzyskać 100, tak jak w przypadku pozostałych zawodów prawniczych” – zaznaczyła Kujawa. Czytaj: Połowa kandydatów zdała egzaminy na aplikacje prawnicze.
Kandydaci na aplikantów rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik otrzymuje kandydat, który odpowie poprawnie co najmniej na 100 pytań. W skład każdej z komisji wchodziło siedem osób: przedstawiciele ministra sprawiedliwości (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego), osoby delegowane przez samorządy: adwokacki, radcowski, notarialny i komorniczy oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej, w skład komisji wchodził ponadto prokurator. Jak w piątek przypomniało MS w ubiegłym roku egzaminy zdawało łącznie 10 tys. 731 osób. Spośród 4 tys. 196, które zgłosiły się na aplikację adwokacką zdało 53 proc. Natomiast spośród 5 tys. 123 osób zdających na aplikację radcowską egzamin zakończył się pozytywnie dla około 50 proc. zdających. Największa zdawalność w zeszłym roku była w przypadku aplikacji komorniczej – ponad 74 proc. pozytywnych wyników na 653 kandydatów. Z kolei najtrudniejszy okazał się rok temu egzamin na aplikację notarialną – spośród 759 osób zdało około 36 proc. (PAP)

Sprawdź także

Doroczny raport AI

50 tysięcy osób odwiedziło naszą stronę internetową w poszukiwaniu rzetelnych informacji w dniu ogólnokrajowego referendum …