Strona główna / Szczypta soli / Od ściany do ściany

Od ściany do ściany

Nowelizacja kodeksów karnych, która wchodzi w życie 8 czerwca zakłada między innymi, że w postępowaniu przyśpieszonym oskarżony nie będzie miał obowiązku posiadania obrońcy. Prokurator nie będzie musiał brać udziału w przyspieszonej rozprawie sądowej. Obniżą się koszty i skróci czas rozpoznawania przez sądy spraw o charakterze chuligańskim.

Są to zatem diametralnie inne rozwiązania, od tych, które lansował minister Zbigniew Ziobro, fundując wszystkim przestępcom, którzy trafili do sadu 24-godzinnego adwokata z urzędu. Ponieważ polscy policjanci potrafią chwytać tylko pijanych kierowców ? wystarczy po prostu zatrzymywać każdy samochód, a w co trzecim będzie nietrzeźwy- 99 procent spraw w trybie przyśpieszonym dotyczyło właśnie pijanych kierowców, którzy gremialnie poddawali się dobrowolnie karze, a adwokaci za kilkuminutowe posiedzenie w sali rozpraw inkasowali minimum 360 złotych.
No cóż, Z. Ziobro miał gest. Kiedy jednak zaczęto liczyć wydatki wszyscy chwycili się za głowy i stąd te zmiany. Co prawda Krajowa Rada Sądownictwa nawołuje, aby nie szaleć z kolejnymi zmianami w kodeksach, ale zanim nastąpi generalna reforma prawa, zdaje się, że jeden jeden z postulatów, który zgłoszono podczas I Kongresu Wielkopolskich Prawników – aby jazdę po pijaku na rowerze traktować jako wykroczenie, a nie przestępstwo – co spowodowałoby znaczny spadek spraw karnych – warto znowu wprowadzić w życie i to bezzwłocznie.
Policjanci nie widząc w tej chwili różnicy pomiędzy pijanym rowerzystą na leśnej drodze, a pijanym kierowca na tranzytowej trasie, chwytają, bo to łatwiej, nieomal wyłącznie pijanych rowerzystów, aby mieć tzw. ?wyniki?.
Znowelizowane przepisy znoszą też obowiązek zatrzymania sprawcy ujętego na gorącym uczynku tylko z tego powodu, że sprawa ma być rozpoznana w trybie przyspieszonym. Po ich wejściu w życiu sprawca będzie mógł być zwolniony i pouczony o konieczności stawienia się przed sądem określonego dnia. Jeżeli w sądzie się nie pojawi i nie usprawiedliwi swojej nieobecności, to sąd będzie mógł wydać wyrok bez niego. Wyrok taki nie będzie uważany za zaoczny.

Sprawdź także

Odtajniony majątek

Reporterzy wp.pl ujawnili majątek Julii Przyłębskiej, wtedy prezes neo-TK wystąpiła o jego odtajnienie.W trosce o …