Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Policjanci łapówkarze w sądzie

Policjanci łapówkarze w sądzie

Czterech policjantów drogówki i 20 kierowców oskarżono o łapówkarstwo. Wydział V śledczy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu skierował do Sądu Rejonowego we Wrześni akt oskarżenia przeciwko 24 osobom, zarzucając im popełnienie przestępstw wręczenia i przyjęcia łapówek. Postępowanie dotyczyło funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Kostrzynie, wobec których istniało uzasadnione podejrzenie, iż w zamian za korzyść majątkową odstępują od ukarania sprawców wykroczeń drogowych.
W toku postępowania ustalono, że 4 funkcjonariuszy : Marcin M., Waldemar P., Tomasz N. i Robert C. pełniąc obowiązki służbowe z wykorzystaniem przenośnego urządzenia do pomiaru prędkości i zatrzymywaniu w ramach kontroli ruchu drogowego pojazdów, przyjmowali od kierujących pojazdami, po stwierdzeniu popełnienia przez nich wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, pieniądze w kotach od 50 do 200 zł oraz inne korzyści majątkowe. W zamian za łapówki odstępowali od ukarania mandatem karnym oraz przypisania punktów karnych. Pozostałe 20 osób to kierowcy, którzy wręczali korzyści majątkowe w zamian za odstąpienie od wymierzenia im konsekwencji za popełnione wykroczenie drogowe.
Czternastu spośród oskarżonych, w tym policjanci, przyznało się do stawianych im zarzutów. Złożyli wnioski o wymierzenie kar bez przeprowadzania rozprawy. Pozostali oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …