TSUE oddala wniosek Ziobry

Sekretarz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej uprzejmie informuje, że w związku z wnioskiem o wykluczenie prezesa Trybunału, złożonym ustnie w trakcie rozprawy w dniu 19 marca 2019 r. przez przedstawiciela Prokuratury Krajowej, Trybunał, któremu do celów rozpoznania tego wniosku przewodniczyła jego wiceprezes, podjął decyzję o jego oddaleniu” – czytamy w poniedziałkowym komunikacie.

Pełnomocnik Prokuratora Generalnego Tomasz Szafrański złożył podczas rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości UE wniosek o wyłączenie prezesa TSUE Koena Lenaertsa z zajmowania się sprawą pytań prejudycjalnych SN dotyczących m.in. KRS. We wniosku Szafrański wyjaśnił, że chodzi między innymi o udział Lenaertsa w konferencjach organizowanych w Polsce przez środowiska, które kontestują zmiany w wymiarze sprawiedliwości w naszym kraju. W rozmowie z TVN24 Szafrański podkreślił, że złożył wniosek w imieniu prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Pytany, czy powodem wniosku były obawy o brak obiektywizmu ze strony prezesa Lenaertsa, Szafrański zastrzegł, że tego „nie przesądza”. – Kiedy sędzia podlega wyłączeniu? Wtedy, kiedy jest nieusuwalne podejrzenie, że ktoś może być nieobiektywny – tłumaczył pełnomocnik.

Bogusław Majczyna z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, reprezentujący polski rząd. – Byłem zaskoczony tym wnioskiem – przyznał. – Mamy już doświadczenie z wnioskami o wyłączanie członków TSUE. Wiemy, jak to w praktyce wygląda. Stanowisko rządu koncentruje się na kwestiach merytorycznych, natomiast prokuratura ma tutaj pełne prawo, żeby również pewne kwestie formalne podnosić i z tego prawa skorzystała – dodał Majczyna.

Źródło: tvn24

Sprawdź także

Wciąż przegrywamy w ETPC

Na łamach portalu monitorkonstytucyjny.ue można zapoznać ze sprawami rozpatrywanymi przez ETPC w Strasburgu przeciwko Polsce …