Strona główna / Temat Tygodnia / Wraca dyskusja o aborcji

Wraca dyskusja o aborcji

Sejm rozpatrzy dwa projekty obywatelskie dotyczące ochrony życia i aborcji. Pierwszy zakazuje jej całkowicie. Drugi liberalizuje obecne przepisy i wprowadza aborcje na życzenie matki do dwunastego tygodnia ciąży. Autorzy pierwszego projektu – komitet ?Stop Aborcji? – przypominają, że Konstytucja gwarantuje prawo do życia każdemu człowiekowi. Tymczasem dopuszcza się pewne wyjątki i dziecko poczęte nie jest chronione – mówi Sylwia Zborowska z Komitetu ?Stop Aborcji?. Najważniejszą rzeczą, którą zmienia ten projekt ustawy jest właśnie pełna ochrona życia dziecka zarówno poczętego, jak i już narodzonego.
Komitet ?Stop Aborcji? chce, aby za przestępstwo zabicia nienarodzonego dziecka oprócz lekarzy także kobiety ponosiły odpowiedzialność karną. Chodzi o karę więzienia do pięciu lat. Znaczną liberalizację obecnego prawa zapisano z kolei w drugim projekcie przygotowanym przez komitet ?Ratujmy Kobiety?. Zależy nam, aby ułatwić Polkom dostęp do aborcji- mówiła podczas składania projektu w Sejmie Krystyna Kacpura z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Jest tam też zapis o poprawie dostępu do antykoncepcji i edukacji seksualnej.
Projekt komitetu ?Ratujmy kobiety? zakłada prawo do przerwania ciąży do końca 12 tygodnia. Później aborcja byłaby dopuszczalna w tych samych przypadkach, w jakich jest dozwolona teraz. Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki. Kiedy występuje prawdopodobieństwo nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Kiedy ciąża jest następstwem gwałtu. Sejm zajmie się ponadto poselskim projektem ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro, pod którym podpisali się posłowie klubów: Kukiz’15, PO oraz niezrzeszeni. Projekt wprowadza zakaz tworzenia więcej niż jednego zarodka oraz zmianę definicji zarodka.

Sprawdź także

Powrót Komisji Weneckiej

W siedzibie Ministerstwa odbyło się spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z delegacją Europejskiej Komisji na …