Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Czcimy nasze Powstanie

Czcimy nasze Powstanie

Oficjalne obchody 100 rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się 15 grudnia 2018 r., o godzinie 19, poznańską premierą opery „Manru” I. J. Paderewskiego.
Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu w koprodukcji z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie wystawił operę „Manru” I. J. Paderewskiego. To jedyna polska opera wystawiona w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, opera stworzona przez kompozytora, którego uroczysty przyjazd do Poznania w grudniu 1918 roku stał się przyczynkiem do manifestacji uczuć patriotycznych Wielkopolan. Dzień później rozpoczęło się zwycięskie Powstanie.
Opera w trzech aktach, libretto Alfred Nossing na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego Chata za wsią. Prapremiera opery odbyła się w Dreźnie 29.05.1901 roku.

A oto harmonogram oficjalnych obchodów:

27 grudnia 2018 r., Poznań
godz. 10:00 – Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, al. Niepodległości 16/18
odsłonięcie Tablicy Wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
uroczysta prezentacja znaczka okolicznościowego oraz kartki pocztowej z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, wydanych przez Pocztę Polską z okazji100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
g. 11.15
Złożenie wiązanek na mogile generała Stanisława Taczaka – Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
oraz przy:
tablicy pamiątkowej Franciszka Ratajczaka
tablicy pamiątkowej Dowódców Powstania Wielkopolskiego
tablicy pamiątkowej Ignacego Jana Paderewskiego
Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich
tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców
g. 12.30
Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich
Fara Poznańska
g. 14.00
Obóz powstańczy
plac Wolności
g. 16.40
Uroczystości i złożenie wiązanek przy pomniku Powstańców Wielkopolskich
g. 19.30
Koncert Muzyka wolności Poznań 2018 z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej produkowany przez stację TVN
Stadion Miejski w Poznaniu
Bezpłatne wejściówki na murawę Stadionu do pobrania na stronie www.koncert.27grudnia.pl
Pod koniec ;listopada ruszy dystrybucja kilkunastu tysięcy miejsc siedzących na trybunach stadionowych.
27 grudnia 2018 r. to najważniejszy dzień obchodów 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Miejscem głównych uroczystości jest pomnik Powstańców Wielkopolskich, zlokalizowany przy ul. Królowej Jadwigi.
Natomiast na placu Wolności, w miejscu, gdzie powstańcy składali przysięgę wojskową, zgodnie z tradycją, powstanie obóz powstańczy. Będzie tam można spotkać rekonstruktorów i cywilów w strojach sprzed stu lat oraz wiele atrakcji, które przybliżą czasy zwycięskiego zrywu.
Kulminacja obchodów to wydarzenie artystyczne, transmitowane na żywo przez telewizję TVN. Uroczysty koncert z udziałem ogólnopolskich gwiazd oraz Wielkopolan odbędzie się na Inea Stadionie w Poznaniu. Artyści nawiążą do powstańczej tradycji oraz oddadzą hołd zwycięskiemu powstaniu. Pokazy multimedialne z unikatowymi zdjęciami i pamiątkami przeniosą uczestników koncertu w czasy powstania. Zbudują pomost między pokoleniami, podkreślając, że „Wolność liczy się w każdym wieku”. Koncert będzie stanowił spektakl muzyczny, podczas którego specjalnie dobrane utwory zostaną wplecione w opowieść o historii Powstania Wielkopolskiego.
Scenariusz składa się z trzech części: Wiara, Nadzieja, Wolność. Historia zostanie opowiedziana poprzez archiwalne materiały filmowe, zdjęciowe, graficzne oraz inscenizacje. Piosenki zaprezentowane w koncercie w większości będą współczesne. Pośród utworów bardzo znanych pojawią się również utwory premierowe – specjalnie skomponowane na tę okazję. Uroczysty charakter wydarzenia podkreślą orkiestra i chór, które będą towarzyszyły wielu artystom na scenie.
28 grudnia 2018 r., Warszawa
g. 12.00
Msza Święta w intencji Powstańców Wielkopolskich
Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8
g. 13.30
Uroczystości i złożenie wiązanek przy Grobie Nieznanego Żołnierza
Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
Bezpośrednio po uroczystościach złożenie wiązanek na Cmentarzu Wojskowym
ul. Powązkowska 43/45

Sprawdź także

Polexit rozpoczęty

Komisja Europejska uruchamia procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Powodem Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska podjęła decyzję o …