Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Sterylizacja kobiety umorzona

Sterylizacja kobiety umorzona

Nie będzie procesu w sprawie sterylizacji Wioletty Szwak. Sąd w Szamotułach umorzył postępowanie w tej sprawie. Decyzja sądu nie jest prawomocna. Wcześniej postępowanie w tej sprawie umorzyła prokuratura. Uznała, że pozbawienie płodności było uzasadnione z medycznego punktu widzenia. Rozprawa odbyła się po zaskarżeniu decyzji prokuratury. W 2009 roku kobiecie odebrano dziecko tuż po porodzie. Jej pełnomocnik, adwokat Małgorzta Hweller – Kaczmarska domagała się ukarania lekarzy, którzy przeprowadzali zabieg sterylizacji. Adwokat twierdziła, że został on wykonany wbrew woli pacjentki.
Sąd Rejonowy w Szamotułach uznał, że lekarze nie naruszyli prawa. Szamotulski trybunał uznał, że był zabieg wykonany podczas cesarskiego cięcia, był zabiegiem ratującym życie i zaistniała natychmiastowa konieczność jego wykonania, a konsultacje z kimkolwiek były niemożliwe.
Warto też wiedzieć, że cały czas w sądzie w Szamotułach trwa postępowanie dotyczące ograniczenia praw rodzicielskich małżeństwa Szwaków nad czworgiem ich dzieci, w tym najmłodszą dziewczynką, która po dwóch miesiącach wróciła do rodziców. Źródło: Radio Merkury

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …