title poprawny.pl
Ładowanie wątków...
   zamów wypisz 
 

Adwokat z „Tiny”

Rozmowa z poznańskim adwokatem Mirosławem Dymkiem

-Zbieżność nazwiska ze słynną postacią historyczną, arcybiskupem Walentym Dymkiem nie jest, z tego co wiem, przypadkowa...
-To był kuzyn mojego dziadka, a moja rodzina, ojciec, wywodzi się z Połajewa i stąd te związki. Warto dodać, że o arcybiskupie pisałem pracę magisterską, jeszcze w czasach realnego socjalizmu, a już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kolejną pracę magisterską o postaci arcybiskupa napisała moja żona.


   -Jako jeden z niewielu adwokatów zaczynał Pan karierę zawodową od aplikacji sądowej, potem była prokuratura....
   - Tak. Skończyłem aplikację sądową, dostałem nawet nominację na asesora, ale z przyczyn zupełnie prozaicznych, czyli finansowych zdecydowałem się pracować w prokuraturze. W czasach PRL-u prokurator zarabiał więcej niż sędzia. Zacząłem w prokuraturze wildeckiej, przy ulicy Czarneckiego, w słynnym pokoju nr 13, gdzie wraz ze mną pracowali prokuratorzy stanowiący obecnie trzon i prokuratur rejonowych, i okręgowej, i apelacyjnej, a nawet generalnej. Byłem oddelegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie zajmowałem się jednym ze śledztw; potem byłem szefem prokuratury w Śremie, a od 1994 zdecydowałem się wykonywać zawód adwokata; wpierw w związku z karencją byłem radcą prawnym, a od 1996 roku zostałem pełnoprawnym adwokatem.
   - U nas zwieńczeniem zawodu prawniczego jest zawód radcy prawnego albo adwokata, natomiast na całym świecie wpierw młodzi ludzie poznają tajniki „dworu” Temidy jako prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni, notariusze, aby na zakończenie, po zdobyciu i wiedzy prawniczej, i doświadczenia życiowego zostać sędzią. U nas jest odwrotnie, dlaczego tak się dzieje?
  
- Bardzo nad tym boleję. Prawda jest taka, ze zwieńczeniem kariery zawodowej po zdobyciu stosownego doświadczenia powinien rzeczywiście być zawód sędziego. Chodzi o to, aby orzekali, czyli wydawali wyroki, ludzie z rzeczywistym doświadczeniem życiowym. Jednym z motywóww niewykonywania zawodu sędziego, poza ekonomicznymi, było też to, że nie czułem się na silach, aby skazywać ludzi. Do tego trzeba dorosnąć, potrzeba wiedzy. Zdobyłem ją pracując jako prokurator i adwokat. Model prokuratury był wówczas inny aniżeli dzisiaj. Na prokuraturze spoczywała wielka odpowiedzialność za podejmowane decyzje, on rzeczywiście decydował o śledztwie, na przykład stosując areszt tymczasowy. Jeżeli podjąłem złą decyzję, ponosiłem odpowiedzialność. Nie było tak, aby stosować areszt na podstawie zbyt słabych dowodów, bo być może podejrzany „skruszeje” w śledztwie. Jeżeli sąd uchylał zastosowany przez prokuratora areszt, prokurator miał poważne problemy, nawet dyscyplinarne. Powiem jednak szczerze, że wówczas liczba uchyleń aresztowych i samych aresztów była niższa aniżeli obecnie. Dzisiaj żaden sędzia stosujący areszt w pierwszej instancji, a który zostaje uchylony z powodu zbyt nikłych lub „słabych” dowodów nie ponosi tego typu odpowiedzialności. Podejmując decyzję o pozbawieniu człowieka wolności, a więc jednego z podstawowych praw człowieka sprawę konsultowałem z policją, badałem akta. Dzisiaj mam takie wrażenie, a często uczestniczę w posiedzeniach aresztowych, że sąd nawet nie słucha argumentów obrony. Tak nie powinno być. To naprawdę smutne, a takie przynajmniej odnoszę wrażenie, że udział obrońcy w posiedzeniu aresztowym jest tylko zwykłą formalnością, a o areszcie tak naprawdę decyduje policjant lub funkcjonariusz CBA czy CBŚ.
   - Wróćmy do doświadczenia życiowego. W sprawach rodzinnych o problemach ludzi z kilkudziesięcioletnim pożyciem małżeńskim decydują sędzie, bo tam są głównie kobiety, które mogłyby być ich wnuczkami. Co młoda mężatka wie o życiu, ze szkoleń sądowych?
   -Tak właśnie bywa, że w sprawach bardzo trudnych, często niezwykle delikatnych, ba, intymnych, orzekają ludzie, którzy dopiero poznają życie i zaczynają żyć na własny rachunek.
   - Prawo jest złe czy też jego interpretatorzy?
   - Ustawodawca czasami rzeczywiście dosyć mocno ingeruje w treść przepisów prawnych, w wyniku czego utrudnia wydanie decyzji sądom. I dlatego sędzia, nawet niezawisły, tak zwleka z wydaniem orzeczenia. To jest też taki swoisty brak zaufania do sędziów, skoro ustawodawca cały czas mówi co, kiedy i jak ma robić sędzia. Byłoby to niepotrzebne, gdyby sędziami byli prawnicy z doświadczeniem zawodowym i życiowym a ich rękojmią byłaby tylko wiedza zawodowa i uczciwość co przekłada się na rzetelną ocenę dowodów i wydanie sprawiedliwego wyroku.
   - Sędziowie są pod dużą presją opinii publicznej, mediów. Co by to było, gdyby nie został aresztowany pijany kierowca, albo diler narkotykowy....
   - To fakt, jest taka presja. Dochodzę jednak do wniosku, że gdy byłem prokuratorem miałem chyba większą niezależność podejmowania decyzji o areszcie aniżeli teraz sąd. O przesłankach stosowania aresztu decyduje kodeks, a nie media. Areszt nie jest karą, a tylko środkiem zapobiegawczym. Czasami sądy o tym zapominają. Naprawdę nie każdy diler czy narkoman musi iść do aresztu. Może go wpierw zmusić do leczenia, a dopiero potem oceniać jakim jest naprawdę człowiekiem. Przypomnę ,że prawo przewiduje rożne środki zapobiegawcze, nie tylko areszt.
   - Wiem, że zaczął Pan Mecenas udzielać porad prawnych w popularnej „Tinie”...
   -Dopiero zaczynam tę przygodę. To dla mnie nowe doświadczenie i chcę się sprawdzić. Na razie udzielam porad głównie w spraw cywilnych i rodzinnych. To, co jest ważne to fakt, że tych porad prawnych udzielam całkowicie pro bono.

     
     
Data: 26.05.2010, godzina: 12:39:00. Autor: Kazimierz Brzezicki


Moja kancelaria

Prof. Marcin Matczak : Trybunał Konstytucyjny orzekł, ze można ułaskawić osobę niewinną, a więc można dać rozwód narzeczonemu. Ten wyrok pokazuje,

Viera Jourova unijna komisarz ds. sprawiedliwości : Komisja Europejska liczy na refleksję polskiego rządu w sprawie Sądu Najwyższego,

Prof. Ewa Łętowska, b. Rzecznik Praw Obywatelskich, b.sędzia Trybunału Konstytucyjnegi: Jest coraz gorzej. Siła zaczyna triumfować nad prawem

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego pisze list do Julii Przyłębskiej demaskując jej knowania z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Z. Ziobro


Trybunał Konstytucyjny zaakceptował skrócenie orzekającym sędziom wieku stanu spoczynku – ogłosiła Krajowa Rada Sądownictwa w wydanym stanowisku.

Sędzia Małgorzata Gersdorf: Nie byłam aktywistką młodzieżówki socjalistycznej, ani nie fotografowałam się z Edwardem Gierkiem. Rozważam kroki prawne.


Ks. Wojciech Lemański  - Dla mnie to zakończenie trudnego etapu w moim życiu i powrót do normalnej aktywności kapłańskiej.Będę mógł znów stanąć przy ołtarzu

Prof. Wojciech Sadurski: " Władza ( czytaj Jarosław Kaczyński , PiS i PAD czytaj Pan Andrzej Duda) działa na wzór zorganizowanej grupy przestępczej "

Red. Eliza Michalik: Proszę o możliwie najszersze udostępnianie tej informacji. Obserwatorium Wyborcze, organizacja obserwująca proces wyborczy


Rubryka porad prawnych
Wierzytelności na sprzedaż

Podstawa: umowa z dnia 20.03.2009
Miejscowość: Poznań
Województwo: wielkopolskie
Branża:
Wartość wierzytelności bez odsetek: 40500 zł
Cena sprzedaży: Do negocjacji
Podstawa: Umowa
Zabezpieczenie: Brak
Uwagi: Uznanie Długu z dnia 27.10.2009

Wierzyciel:
Nazwa: Rafał Gorączniak
Adres: 60-506 Poznań, Wawrzyniaka 19
Telefon 1: 61 2212521
Telefon 2: 61 6710100
Fax: 61 6242799
E-mail: rg@gremedia.pl
Licytacje komornicze

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu Bartosz Guzik działając na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że 15-09-2015 o godzinie 11:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu z siedzibą przy ul. Kamiennogórska 26, 60-179 Poznań, pokój 324, odbędzie się pierwsza licytacja, należącej do dłużnika nieruchomości: spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 33, położonego w Poznaniu przy ul. Bonin 24,

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Ewa Glabus na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 16-09-2015 o godz. 10:00 w budynku Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu z siedzibą przy ul. Młyńska 1a/-, 61-729 Poznań, pokój 5, odbędzie się pierwsza licytacja ułamkowej części nieruchomości należącej do dłużnika:
Szczypta soli

Osądzi mnie Bóg i Historia, mawiał marszałek Józef Piłsudski komentując zamach stanu w maju 1926 roku, łamiąc nie tylko konstytucję, ale i życie wielu polskich oraz prawie 500 wielkopolskich patriotów. Bóg wyroku jeszcze nie wydał, a osąd historyczny marszałka wciąż budzi histeryczne reakcje. Kto osądzi PiS? Bóg czy Historia? Posłowie i senatorzy, którzy łamią konstytucję dając zielone światło anarchii i przyzwalając na pełzający zamach stanu zapominaja o obowiązujacym kodeksie karnym.Kiedy wróci normalność staną przed sądami i odpowiedzą za swoje zbrodnie.

Polska, co za piękny kraj. Jestem za stary, by być sędzią, ale jestem dość młody, by śpiewać - powiedział swoim fanom podczas niedzielnego koncertu w Warszawie lider zespołu The Rolling Stones - Mick Jagger. Koncert The Rolling Stones odbył się w na PGE Narodowym w ramach europejskiego tournee "Stones – No Filter". Do sieci trafiły nagrania, na którym słychać jak Jagger pozdrawia ze sceny widownię. Jak się macie, Warszawo? - pyta po angielsku. Następnie w języku polskim dodaje: - Polska, co za piękny kraj. Jestem za stary, by być sędzią, ale jestem dość młody, by śpiewać.
Porady, Listy, Komunikaty

Trwa nabór na stanowiska kontrolerów do jednostek organizacyjnych NIK. Izba poszukuje kandydatów do pracy zarówno w Warszawie

52. Kongres FBE (Fédération des Barreaux d’Europe, Federacji Adwokatur Europejskich) odbędzie się 20-22 września 2018 r. w Warszawie.

27 sierpnia w Warszawie odbędzie się kolejna, już siódma edycja konferencji "Facility & Property Management - bezpieczna i oszczędna nieruchomość"